Opis Mydło do prania Marsylskie 300g twarde
Prawdziwe mydło marsylskie do prania z charakterystycznym zapachem czystości. Zapach jest wytwarzany tradycyjnym, opatentowanym składem wysokiej jakości esencji.
Mydło do prania o zapachu marsylskim. Środek skutecznie usuwa plamy i brud, chroni włókna i kolory ubrań, nie podrażnia skóry i zapewnia praniu długotrwałą świeżość. Ma wysoką trwałość, a jego kształt zapewnia łatwość użytkowania.
Produkt jest w 100% ekologiczny, zawiera rzadkie naturalne substancje i nie zawiera żadnych barwników.
Chante Clair Chic Savon Marseille prawdziwe oryginalne marsylskie mydło w kostce 250 g
Jak zrobić ekologiczny środek do prania
Jest to mydlany środek do prania, który zyskał nazwę jeleniego śluzu, śluzu do prania, żelu do prania lub mydlanego żelu.
Co będziecie potrzebować:
Kostkę mydła do prania (ewentualnie już starte płatki mydlane): Na rynku jest ich kilka rodzajów. Najtańsze jest mydło rdzeniowe – kosztuje do dziesięciu koron. Wielu z nas zna go jeszcze pod nazwą mydło z jeleniem. Zwykła kostka mydła do prania waży 175g.
Sodę do prania: Możemy zdobyć w formie krystalicznej lub proszkowej. Soda rozpuszcza tłuszcz, zmiękcza wodę, usuwa plamy, dezynfekuje. Jest częścią większości zwykłych proszków do prania. Cena wynosi około 25 koron za kilogram sody krystalicznej, 15 koron za 300 g sody w proszku. Soda w proszku jest około trzy razy bardziej skuteczna niż krystaliczna, dlatego dodaje się jej trzy razy mniej. Jednak zawiera składnik, który osadza się jako szary nalot, dlatego lepiej sprawdza się soda krystaliczna. Soda jest drażniąca, obchodź się z nią ostrożnie.
Jak to zrobić:
Mydło (175 do 250 g – wypróbuj) zetrzyj na tarce i wsyp do wiaderka z litrem gorącej wody, a następnie pozostaw do rozpuszczenia. Dolewamy 5 litrów gorącej wody, cały czas mieszamy, dodajemy sodę – około 250g krystalicznej lub 100g proszkowej, również pozostawiamy do rozpuszczenia. Przygotowanie zajmie około 15 minut. Po schłodzeniu powstaje gęstszy śluz. Jeśli pierzesz często, przygotuj podwójną dawkę.
Dawkowanie
250–500 ml w zależności od stopnia zabrudzenia prania, najlepiej bezpośrednio do bębna pralki. Jeśli używasz opóźnionego startu, nie zostawiaj nierozcieńczonego śluzu na praniu, najlepiej włożyć go razem z miarką. Pięć litrów śluzu wystarcza więc na 10–20 prań. W przypadku twardszej wody dodaj do każdego prania pół do jednego kubka sody do prania.
Jak usunąć plamy
Niektóre plamy śluz skutecznie usuwa (zależy to nie tylko od pochodzenia plamy, ale także od rodzaju tkaniny i wieku plamy), niektórym lepiej pomóc. Idealne jest mydło żółciowe (dostępne w drogeriach lub w internecie). Plamę wystarczy namoczyć, potrzeć mydłem żółciowym, pozostawić do działania, a następnie dodać do reszty prania. Można również kupić mydło na plamy z czysto roślinnym składem (bez żółci wołowej) lub od firmy Sonett, gdzie żółć pochodzi z ekologicznych farm.
Do białego prania sprawdziło się dodanie odrobiny soli na plamy - nadwęglanu sodu. Rozkłada się podczas prania na aktywny tlen, który ma działanie dezynfekujące i wybielające, oraz sodę. Sól na plamy produkuje wiele firm, dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością (na przykład tam, gdzie sprzedają orzechy mydlane) lub ponownie w internecie.
Płukanie
Zamiast zwykłego płynu do płukania możemy użyć zwykłego 8% octu. Pomaga usunąć resztki proszku do prania, czyści pralkę. Zapach octu podczas suszenia prania wywietrzeje. Do przegródki na płyn do płukania wystarczy dodać dwie łyżki, według innego przepisu 100–150 ml.
Wskazówki na zakończenie
W śluzie można prać wszystkie zwykłe pranie i w każdej temperaturze. Mamy chwalą go przede wszystkim do prania pieluch i dziecięcych ubrań, na przykład u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Podczas prania ręcznego używaj rękawiczek – soda bardzo wysusza skórę. Przechowywać w wiadrze z pokrywką (np. od kolorów). Śluz prawdopodobnie nie pierze tak dobrze jak nieekologiczne proszki z optycznymi wybielaczami itp. Przyczyną niepowodzenia może być również twarda woda. Przy twardej wodzie zwiększ dawkowanie. Sprawdziło się nieprzeładowywanie pralki i ustawienie potrójnego płukania. Zamiast prania wstępnego można namoczyć bezpośrednio w pralce - włączyć pralkę, pozwolić jej kilka razy się obrócić, wyłączyć i po dwóch godzinach namaczania ponownie włączyć. Osady w pralce tworzą się tylko z małej dawki śluzu, ewentualnie jeśli płuczemy zimną wodą. Żel do prania sprawdzi się również przy czyszczeniu kuchenki, piekarnika, łazienki, dywanów itp.